XC#4 - Battle of Camrock (Rockdale) Cat 2 (Sport) Male

June 04, 2017


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 13 to 14

Field Size: 1

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 108 2072 Skyler Schmitt West Bend WI 14 1:12:17.1 0:00.0 IS Corp P/B Smartchoice MRI

Male 15 to 16

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 2022 Sam Komoroske Green Bay WI 15 56:44.6 0:00.0 Broken Spoke Racing 2 6 2100 Austin Peterson Madison WI 15 59:52.0 3:07.4 Brazen Dropouts 3 9 2059 Max Bailey Sun Prairie WI 15 1:00:41.4 3:56.8 ASU DEVO 4 12 2384 John Szymanski Lockport IL 16 1:01:09.4 4:24.8 5 14 2024 Byrne Dobrient Waunakee WI 16 1:01:24.3 4:39.7 Autotrader 6 17 2036 William Frank Green Bay WI 16 1:02:09.2 5:24.6 Diablo Cycling 7 24 2084 Eli Gore Madison WI 16 1:03:01.8 6:17.2 Hollender 8 31 2007 Emiel Pastijn Milwaukee WI 16 1:03:46.1 7:01.5 Colectivo Coffee MTB Team 9 37 2071 Hunter Schmitt West Bend WI 16 1:04:15.0 7:30.4 IS Corp p/b Smartchoice MRI 10 41 2394 Zackary Keating Janesville WI 16 1:04:47.1 8:02.5 JVC / Michael's Cycles 11 59 2073 Charlie De Vogel Milwaukee WI 16 1:06:10.4 9:25.8 Team Velocause Centraal 12 60 2011 Ethan Janssen Mayville WI 16 1:06:20.8 9:36.2 Diablo Cycling 13 62 2113 Henry McAlvanah Madison WI 16 1:06:31.9 9:47.3 Brazen Dropouts 14 78 2021 Jonathon Heinemann Pewaukee WI 15 1:07:54.0 11:09.4 Colectivo 15 124 2001 Hayden Poff De Pere WI 16 1:17:08.5 20:23.9 Loft and Shove 16 128 2020 Luke Holmstrom Sherwood WI 15 1:19:10.4 22:25.8 Schwag Bike Shop NR 2031 Ben Komoroske Green Bay WI 16 Trail Genius NR 2025 Porter Thorpe Wausau WI 15 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Male 17 to 18

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 13 2106 Joseph Jeschke Cudahy WI 18 1:01:09.6 0:00.0 Colectivo Coffee 2 15 2107 Ralph Rufo Glendale WI 18 1:01:28.0 0:18.3 ISCorp p/b Smartchoice MRI 3 30 2374 Ben Iesalnieks Eau Claire WI 18 1:03:45.5 2:35.8 4 32 2080 Zach Dahlseng Stevens Point WI 18 1:03:46.4 2:36.7 5 33 2002 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 18 1:03:47.1 2:37.4 ASU Devo 6 107 2365 Alec Riddle Middleton WI 17 1:12:16.3 11:06.6 ARC9 Racing

Male 19 to 24

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2421 Wilson Hecker Madison WI 22 52:16.4 0:00.0 2 5 4321 Kelly Clements Rhinelander WI 22 59:44.9 7:28.5 Eriks Bike Shop 3 16 2425 Dreston Tyler Madison WI 24 1:01:56.7 9:40.3 4 35 2383 Garrett Griswold Appleton WI 23 1:04:13.7 11:57.3 Stout Cycling 5 71 2379 Jorgen Hamann Medford WI 22 1:07:10.2 14:53.8 Stout Cycling Club 6 89 2104 Zach Scholzen Union Grove WI 22 1:09:33.4 17:17.0 7 120 2380 Tanner Carl Weston WI 24 1:15:42.5 23:26.1 Stout Cycling Club 8 123 2406 Michael Koeppel Wittenberg WI 24 1:16:02.2 23:45.7 9 131 2398 Patrick Heal Madison WI 24 1:19:24.0 27:07.5 CORP NR 2062 Michael Evans Reedsville WI 23 Broken Spoke Bikes

Male 25 to 29

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 2097 Kyle Busse Woodstock IL 26 59:18.1 0:00.0 Bike Haven Race Team 2 4 2029 Matt Radke Stevens Point WI 29 59:31.5 0:13.4 Ultra Cut & Care LLC 3 25 2017 Isaac Wendlick Green Bay WI 27 1:03:05.5 3:47.4 Broken Spoke Racing 4 73 2407 Bennett Heinze Madison WI 29 1:07:28.0 8:09.9 5 99 2405 Alex Shimp Madison WI 25 1:10:51.4 11:33.3 UW Cycling 6 103 2076 Andy Holliday Milwaukee WI 29 1:11:29.7 12:11.6 7 109 2410 Nicholas Konetzke Madison WI 25 1:12:26.6 13:08.5 8 125 2052 James Price Wonder Lake IL 27 1:17:20.0 18:01.9 Bike Haven Race Team 9 147 2381 Dillon Bera Howards Grove WI 28 1:35:12.8 35:54.7

Male 30 to 34

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 2385 Branden Downs Madison WI 30 1:02:17.5 0:00.0 Team Wisconsin 2 21 2371 Peter Sonnentag Cambridge WI 32 1:02:34.7 0:17.1 Capital Off Road Pathfinders 3 22 2424 Michael Ecrert Milwaukee WI 34 1:02:41.4 0:23.9 4 28 2404 Nick Roecker Madison WI 32 1:03:42.9 1:25.3 Trek Midwest Team 5 42 2112 Kyle Suratte Woodstock IL 30 1:04:48.1 2:30.6 Bike Haven Race Team 6 58 2131 Matthew Pederson Argyle WI 34 1:06:05.2 3:47.7 7 61 2003 Jonathan Davis Green Bay WI 30 1:06:21.2 4:03.7 8 69 2027 Nate Reik Milwaukee WI 32 1:07:08.6 4:51.1 BELGIANWERKX 9 80 2006 Matthew Kletti Appleton WI 30 1:08:01.3 5:43.8 Loft & Shove 10 88 2411 Andrzej Brzoznowski Chicago IL 33 1:09:06.3 6:48.8 Half Acre Cycling Club 11 95 2391 Brandon Hoeft Watertown WI 32 1:10:29.4 8:11.9 12 97 2101 Danny Marchewka Germantown WI 30 1:10:38.6 8:21.1 Linear Sport / Trek 13 100 2103 Russell Goessl Madison WI 32 1:10:55.9 8:38.4 Neff Cycle Service 14 104 2053 Benjamin Brux Menasha WI 32 1:11:37.2 9:19.7 Winnebago Bicycle 15 127 2428 Justin Beal Carol Stream IL 30 1:17:57.9 15:40.3 16 135 2419 Joe Thompson De Forest WI 31 1:20:29.5 18:12.0 Vision Cycling

Male 35 to 39

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 2400 Marcin Czaicki Elgin IL 36 1:00:04.1 0:00.0 2 8 2114 Steve Ericksen Batavia IL 36 1:00:18.6 0:14.4 Loft + Shove 3 18 2377 Zak Pendowski Campbellsport WI 39 1:02:16.2 2:12.0 4 23 2386 Chad Johnson Rhinelander WI 35 1:02:52.0 2:47.8 5 26 2401 Joshua North Bayside WI 37 1:03:08.6 3:04.4 Northstar 6 27 2009 Samuel Adams Menomonee Falls WI 39 1:03:18.7 3:14.5 Milwaukee Bicycle Company 7 36 2420 Brian Bentler Madison WI 36 1:04:14.5 4:10.3 8 40 2426 Bev Coates Madison WI 36 1:04:43.1 4:38.9 9 45 2091 Ryan Conway La Crosse WI 35 1:05:09.2 5:05.0 Bikes Ltd 10 47 2055 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 37 1:05:14.0 5:09.8 Sheboygan Bicycle Company 11 53 2412 Piotr Wiktorczyk Niles IL 39 1:05:42.2 5:38.0 Intent 12 55 2430 Dan Phillips Geneva IL 37 1:05:51.6 5:47.5 13 56 2389 Isaac Olson Wind Lake WI 38 1:05:52.4 5:48.2 14 65 2388 David Mowry Campbellsport WI 38 1:06:43.6 6:39.4 Pedal Moraine 15 66 2051 Colin Erskine Madison WI 35 1:07:01.0 6:56.8 Neff Cycle Service 16 74 2096 Shaun Putz Campbellsport WI 39 1:07:28.2 7:24.1 17 86 2157 Steve Welk Milwaukee WI 35 1:08:34.1 8:29.9 Linear Sports/Trek 18 87 2117 Edward Kolka Appleton WI 39 1:09:02.8 8:58.6 Diablo Cycling 19 112 2030 Dorian McFarlane Milwaukee WI 38 1:13:36.0 13:31.8 Colectivo 20 139 2403 Jason Fergoson Arlington Heights IL 37 1:22:21.8 22:17.6 21 146 2418 Ernesto Perez Lake In The Hills IL 39 1:31:08.8 31:04.6 Iguanas NR 2078 Rick Hamilton Milwaukee WI 36 Bike Haven RaceTeam

Male 40 to 44

Field Size: 18

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 43 2040 Jon Veldboom Oostburg WI 41 1:04:57.6 0:00.0 Sheboygan Bicycle Company 2 44 2372 Wesley Hotchkiss Verona WI 43 1:05:06.1 0:08.5 Fueled by Pie featuring Dead H 3 48 2376 Ted German Madison WI 40 1:05:15.6 0:17.9 Neff Cycle Service 4 54 2102 Carey Falkenberry La Crosse WI 42 1:05:42.5 0:44.8 Organic Valley Bikes Ltd. 5 63 2075 Dan Graham West Salem WI 42 1:06:34.9 1:37.2 6 68 2111 Ben Leach La Crosse WI 40 1:07:07.8 2:10.1 Bikes Ltd Organie Valley 7 70 2366 Toby Berg La Crosse WI 40 1:07:09.9 2:12.3 8 75 2370 Jamie Bloomquist Waukesha WI 44 1:07:31.2 2:33.6 Biking. Yoga. Tacos. 9 98 2081 Clif Ash De Pere WI 43 1:10:42.7 5:45.0 Petes Garage 10 101 2099 Ryan Frank Algonquin IL 42 1:10:57.0 5:59.3 11 113 2200 Jeff Pitts Sheboygan WI 43 1:13:37.3 8:39.6 Pedal Bike Racers 12 114 2367 Eduardo Acosta West Chicago IL 40 1:13:47.9 8:50.2 Razor Hoof 13 116 2378 Shawn Bass Madison WI 40 1:15:00.8 10:03.2 Neff Cycle Service 14 121 2042 Brian Olesen Appleton WI 44 1:15:44.2 10:46.6 The Scarlet Knights NR 2121 Robb Brabant Lena WI 42 Broken Spoke DNF 2390 Michael Carner Oak Park IL 43 All Spoked Up NR 2037 Craig Radmann Menomonee Falls WI 44 ECR Racing NR 2046 Eric Zarwell Wauwatosa WI 44 Colectivo Coffee

Male 45 to 49

Field Size: 21

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 2033 Daniel Gill Pewaukee WI 49 1:01:04.9 0:00.0 Colectivo 2 20 2095 Lance Johnson Milwaukee WI 47 1:02:28.1 1:23.2 Milwaukee Bicycle CO> 3 29 2034 Jeff Pierce Sheboygan WI 49 1:03:45.1 2:40.1 4 39 2186 Timothy Poff De Pere WI 47 1:04:30.1 3:25.2 Loft and Shove 5 46 2023 Eric Holmstrom Sherwood WI 48 1:05:11.8 4:06.8 Schwag Bike Shop 6 49 2122 Philip Peterson Madison WI 46 1:05:16.2 4:11.3 Brazen Dropouts 7 51 2086 Brian Dunlavy Richmond IL 46 1:05:25.1 4:20.2 Bike Haven Race Team 8 67 2063 Andrew Douglass Waukesha WI 46 1:07:06.7 6:01.8 Colectivo MTB Team 9 93 2061 Paul Baltus Janesville WI 46 1:10:18.5 9:13.6 Janesville Velo Club/Michael's 10 106 2120 Don Iwen Shorewood WI 46 1:12:08.7 11:03.8 Colectivo Coffee 11 115 2050 Daniel Duhm Greenville WI 48 1:14:16.6 13:11.6 Broken Spoke Racing 12 122 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 49 1:15:47.0 14:42.1 Team WORS 13 126 2416 Peter Walton Mount Horeb WI 46 1:17:31.5 16:26.5 Team Suds 14 129 2431 Gregg Schutt Middleton WI 48 1:19:21.0 18:16.1 15 132 2395 Peter Schmitz Praie Du Sac WI 49 1:19:31.7 18:26.7 Baraboo Sharks 16 133 2396 David Yrios Mazomanie WI 46 1:20:02.5 18:57.5 17 140 2387 Dain Trittau Pingree Grove IL 46 1:22:50.4 21:45.5 18 151 2079 Troy Olm Madison WI 49 1:40:34.0 39:29.1 Chainsmokers DNF 2415 Randy Borzych Racine WI 49 DNF 2402 Joseph Luniak Kildeer IL 45 Visionquest Coaching NR 2068 Scott Niemi Elkhart Lake WI 49 diablos cycleing

Male 50 to 54

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 11 2368 Michael Mayer Deforest WI 50 1:01:08.8 0:00.0 Trek Midwest Team 2 38 2041 Stuart Shelton Hubertus WI 53 1:04:19.0 3:10.1 Team Extreme 3 50 2393 Sam Huntington Madison WI 51 1:05:17.6 4:08.7 4 79 2066 Jeff Wren West Bend WI 50 1:08:00.2 6:51.4 Extreme 5 81 2089 Walter Sdrenka Carpentersville IL 54 1:08:01.6 6:52.8 Vision 6 83 2035 Larry Hipps Menomonee Falls WI 53 1:08:10.8 7:01.9 7 85 2058 Jeffrey Hatton Appleton WI 51 1:08:25.1 7:16.3 Steele Nutrition 8 91 2056 Dave Reich Pine River WI 54 1:10:08.2 8:59.3 Team Extreme 9 92 2069 Chip Way Burlington WI 51 1:10:10.9 9:02.0 Milwaukee Bicycle Co Race Team 10 94 2409 John Bussey Madison WI 50 1:10:26.0 9:17.2 11 96 2110 Bruce Keyes Shorewood WI 53 1:10:29.4 9:20.6 Colectivo 12 105 2067 Dave Hanrahan West Bend WI 52 1:11:48.1 10:39.2 Team Pedal moraine 13 143 2060 Dave Dahlman West Allis WI 51 1:27:37.4 26:28.6 Team Extreme 14 149 2399 Michael Kaspar Deerfield IL 52 1:38:03.4 36:54.5 NR 2150 Mike Sterns Germantown WI 52 colectivo coffee

Male 55 to 59

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 64 2008 Tom Wendland Port Washington WI 55 1:06:35.5 0:00.0 Team Extreme 2 72 2087 Brian Burns La Crosse WI 58 1:07:22.5 0:47.0 Smith's Trek 3 76 2090 Scott Palmersheim Milwaukee WI 55 1:07:45.7 1:10.1 Pedal Moraine 4 77 2417 Jay Gunderson Mount Horeb WI 55 1:07:47.2 1:11.7 Team Suds 5 84 2026 Don Freitag Marshall WI 57 1:08:24.2 1:48.6 Team Extreme 6 90 2054 Rich Baumgarten Park Ridge IL 58 1:09:40.5 3:04.9 Half Acre Cycling Team 7 110 2044 Michael Dobrient Waunakee WI 58 1:12:30.6 5:55.0 Autotrader 8 117 2012 John Senkerik Wauwatosa WI 58 1:15:20.5 8:44.9 Team Extreme 9 134 2094 Mike Miller Lodi WI 56 1:20:07.3 13:31.7 team skunk 10 138 2413 Tim Hacker Madison WI 55 1:22:11.1 15:35.6 11 142 2070 Steve Drecoll Mundelein IL 56 1:26:39.1 20:03.6 12 145 2015 Dennis Malmanger Janesville WI 56 1:29:11.6 22:36.1 Janesville Velo Club 13 152 2014 Bruce A Hauser Wausau WI 58 1:46:54.7 40:19.1 NR 2016 Brian Brockmann Merrill WI 57 Team Attivo NR 2038 Todd Fletcher Waterford WI 56 Vision/Wheel & Sprocket

Male Masters 60 to 64

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 34 2109 Joseph King Madison WI 61 1:03:53.9 0:00.0 Team Neff Cycle Service 2 52 2408 Robert Garner Sturtevant WI 60 1:05:35.2 1:41.2 3CB 3 57 2004 Jamie Mannion La Crosse WI 60 1:05:55.9 2:01.9 Smith's Trek 4 82 2005 Kyle Fingerson Monona WI 60 1:08:09.5 4:15.6 Great Dane Velo Club 5 102 2083 Rick Nelson Cherry Valley IL 64 1:11:00.2 7:06.3 Kegel's Bicycle Shop 6 111 2065 Kenneth Pearson Janesville WI 63 1:12:44.7 8:50.8 JVC/Michael's Cycles 7 118 2414 Keith Westendorf Milwaukee WI 63 1:15:24.3 11:30.4 Colectivo MTB 8 141 2115 Rich Mennenoh Mchenry IL 63 1:23:24.9 19:31.0 TreadHead Cycling

Male Masters 65 to 69

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 119 2077 James Mistark Marinette WI 65 1:15:27.2 0:00.0 Steele Performance 2 130 2049 Chris Kemble Milwaukee WI 67 1:19:22.9 3:55.6 Emerys 3 137 2392 Julian Coupland Chicago IL 69 1:21:42.3 6:15.1 Verdigris-Village 4 144 2423 Willi Van Hareu Verona WI 66 1:28:46.6 13:19.3 5 150 2124 James Heinecke Sheboygan WI 67 1:38:59.0 23:31.8 I RIDE BIKES- TEAM HEINECKE DNF 2397 Mark Barrette Beaver Dam WI 66 Hammer Nutrition NR 2369 Albert Weigel Wheeling IL 67 verdigris/village

Male Masters 70 and Over

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 136 2098 Mike Sherman Box Elder SD 73 1:21:14.8 0:00.0 Singlespeed Ops 2 148 2045 Steve Manthe Mc Farland WI 75 1:35:32.1 14:17.3 Chain Smokers